Forgot Password?  
Huntsville City Schools: Article
Home

Huntsville City Schools Past Celebrations:

Celebrations of the Past

Applauding Smiley from AnimateIt.net


2013/2014 Celebrations! 

Hampton Cove Middle School - won the State of Alabama Championship Lego Robotics Team

Elena Tetrault from Hampton Cove Elementary School – Won First Place in the Alabama Statewide Arbor Day Poster Contest

Cadet Captain Sarah Stough, Huntsville High School, - State of Alabama Outstanding JROTC Cadet of the year.

Hannah Hembree, Academy for Academics and Arts, - Winner of State of Alabama Tri-Fold Brochure Contest

Kylie Ledesma, Grissom High School - 3rd place - Rumbaugh Orations Contest

Yumna Riyaz, HHS - 3rd Place in the high school essay division of the 2nd Annual National School Counseling Week Art and Essay Contest

Kate Mousel, Grissom – “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Honorable Mention for Big Jumper Award for AP Biology

Haley Hardwick, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Literature and Composition

Susan Boothe, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) AP Calculus AB

Margie Zoladz, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Big Jumper Award for AP Physics

Mary Hudson, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Language and Composition

Lisa Skinner, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI), Beat the Mean Award, and Honorable Mention for Big Jumper Award for AP Chemistry

Leslie Crow, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI), Beat the Mean Award for AP Language and Composition

Chris Sutton, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) AP Computer Science

Cindy Rodgers, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Calculus BC

Becky Brown, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Honorable Mention for Big Jumper Award for AP Environmental Science

Bill Beumer, Grissom - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Statistics

Scott Sharp, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) for AP Calculus A Band Beat the Mean Award for AP Calculus AB and BC

Nicole Schwartz, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Literature and Composition

Nancy Lianos, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI), Beat the Mean Award, and Big Jumper Award for AP Physics

Lula Mae Martin, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Language and Composition

Leigh Brown, Huntsville High– “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) AP Chemistry

Julie Williams, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Language and Composition

Julie Culpepper, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) and Beat the Mean Award for AP Literature and Composition

Jeff Baker, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) AP Computer Science

Cliff Pate, Huntsville High - “Top 10” National Math and Science Initiative (NMSI) AP Statistics

Mrs. Lori Nelson, Chaffee Elementary School - 2014 Maitland P. Simmons Memorial Award

Phiwat Klomkaew, New Century – 1st Place Medical Math – HOSA State of Alabama Competition Winner 

Ryan Panella– 1st Place Biotechnology – HOSA State of Alabama Competition Winner

Joi Brownlee, New Century – 1st Place Veterinary Science – HOSA State of Alabama Competition Winner

Grissom High School – Second Place in the CyberPatriot Competition – James Brahm, Angela Cheng, Christopher Lin, Jeramy Lochner, Matthew Rogers, Morgan Wagner

New Century – 1st Place state of Alabama, 2nd Place Southeast Region

CyberPatriot All Service Division: Afi Ashanti, Tatiana Gibson, David Harris, Malcolm Jefferson, Anika Parham, Cinque Robinson, Cailin Simpson

New Century – 2nd Place state of Alabama; 2nd Place Southeast Region

CyberPatriot Open Division: Ammar Bandukwala, Donte Brock, Annabel Cole, Alex Indihar, Jaylyn Jones, David Mason, Patrick Milton, Kene Okoye, Juvawn Parker and Ben Runge

New Century – 3rd Place state of Alabama

Andrea Barnes, Gabriel Eason, Sean Frankovitch, Austin Hays, William Gwaltney, Brandon Gurley, Jamison Kimminau, Kevin Mai, Brandon Ryan and Jonathan Vanheiden

Grissom – Physics Team – First Place Regional Competition

Bill Caraway, Animesh Mahapatra, Ash Nanda, Grant Park, Molly Zoladz, Laura Steeve, Angela Cheng

Grissom – Physics Team – Third Place Regional Competition:

James Brahm, Nick Singer, Kevin Ogden, Ryan Wong, Daniel Blumer

Challenger Middle School – City Champions – 2013-2014 City Academic Team Championship

Josh Carter, Peter Choi, Danielle Colborn, Brett Kilgore, Caitlyn Sebastian, Andrew Weir, Ben Wohlschlaeger, Caleb Wong

Challenger Middle School – 2014 Alabama Safe Schools Initiative Best Practices

High School All Star Academic Team: Jackson Myrick and DeCarlos Turney (Butler); Kathleen Buckner and Sam Warren (Columbia); Gordon Kennedy and Whitney Okesanjo (Lee); Evan Heusinger and Bill Caraway (Grissom); Hudson Morris and Kyle Munroe (Huntsville High); Alex Indihar and Ben Runge (New Century)

Columbia – State of Alabama Spanish Competition

Kathleen Buckner – 1st Place Singing (Talent)

Yoselin Rivan – 2nd Place Poetry Recitation

Marlon Delgado-Lopez – 4th Place T-Shirt Design

Huntsville Middle – U of A College of Education – 2014 Beginning Classroom Teacher Award – Ms. Lauren Woltjen

2014-2015 Elementary Teacher of the Year – Missy Walker

Huntsville High – Secondary Teacher of the Year – Amy Bishop

Huntsville High – Alabama FBLA State Conference

1st Place Public Service Announcement – Matt Speakman, Carter Lockwood, Chase Rodgers

2nd Place Desktop Publishing – Emily Cramer

3rd Place Desktop Publishing – James Buis

3rd Place Intro to Business Communication – Carol Graffeo

2nd Place – Intro to Information Technology – Dalton Mosley

2nd Place – Computer Game Programming – Patrick Roberts & Blake Carlyon

3rd Place – Digital Design and Promotion – Jack Hawkins & Mason Mathis

2nd Place – Digital Design and Promotion – Jackson Glass

Who’s Who in State of Alabama District 6 – Brian Craig

State of Alabama FBLA Advisor’s Hall of Fame – Patricia Woods

Outstanding Chapter in District 6, March of Dimes Gold Seal Award Merit – Mark Mincher and Huntsville High School FBLA Students

Spring Association of Career Tech Administrators – Shelton Cobb:
1st Place Public Relations – TV Coverage

2nd Place Printed Program Descriptions

3rd Place Promotional Video

3rd Place Website

Huntsville Center for Technology – 1st Place at State of Alabama Skills USA Competition – Sarah Iosco, Technical Math

HCT NASA Hunch Awards – Mark Pilotte, Mike Evans, and Shelton Cobb for Outstanding Contributions 

HCT NASA Hunch Awards for Creation of Space Hardware – Zachary Tarantini, Naoh Fairburn, Bethany Campbell, Cameron Freeman, Matthew Tidwell, Mark Fitzgerald, Dori Bradford, Jackson Duncan, Brian Cantley

Blue Ribbon Lighthouse School designation to Hampton Cove Middle School

2nd Place in the State of Alabama – ACTE Fair – Williams Middle School

2nd Place – ATOM Hardware and Robotics – Jaren Manteuffel, Javon Akers, Ritik Patel, Quan Davis – Instructor – Paula A. Malone

Second Place Information Technology Test – Jaren Manteufel, Jacob White – Instructor – Paula A. Malone

National Federal Army ROTC Scholarship – Matthew Reed

Huntsville High Robotics Team –

1st Place in Tournament; Inspire Award; First Place Arkansas and Georgia Championship; Championship – Southeast Regional and FTC World – Students: Ben Allen, Matthew Castleberry, Sarah Darrow, Daniel Daugherty, Thomas Kozar

Coaches: Tom and Renee Kozar; Jenanette Conway, Janice Luchner, Melissa Snider     


Hampton Cove Middle School awards from 2012-2013:

 Alabama MathCounts –second place in state - individual – Sam Thompson

 Al La Miss Math League- First place in league 8th Grade with a perfect score – Sam Thompson

 Al La Miss Math League – First place in state – 8th Grade Team

 AMC 8 Math Contest - Highest Score in the State of Alabama – Sam Thompson

 All State Band – Joshua Godsey

 Symphonic Honor Band - All State – Caitlin Turner, Jewel Smith, Bobby Nance

 Beth Keller - Siemens Stem Institute Fellow


 

Tech & Learning Magazine has selected Dr. Casey Wardynski “Tech Leader of the Year” for its 25th annual award.


 Congrats to Huntsville City Schools Secondary Teacher of the Year, Stephanie Hyatt, Lee High School


 Congrats to Elisabeth Johnson, teacher at ASFL, Huntsville City Schools Elementary Teacher of the Year 2012-13 and selected as one of the ʺSweet 16ʺ District 8 Elementary Teacher of the Year 2012-13


Congratulations to Donna Clark, Coordinator for Guidance Services, who was recently presented with the "Counselor Supervisor of the Year" Award from the Alabama School Counselor Association! 


Congratulations to the following Huntsville City Schools Teachers for being recognized as "Top Teachers in the State for Qualifying Scores in the A+ College Ready Program":

Scott Sharp – Huntsville High – AB Calculus
Jeff Baker – Huntsville High – Computer Science
Cindy Rodgers – Grissom – BC Calculus
Bill Beumer – Grissom – Statistics
David Bloom – New Century – Computer Science


  

Alabama PTA Awards (2011-2012)

Outstanding Teachers - Secondary-Susan Moon (Grissom), Kevin Drummond (Mtn. Gap)

Support Staff - Elementary-James Godwin (Monte Sano), Middle - Donna Camp (Hampton Cove Middle)

Outstanding Principals - Middle School-Ann Jobe (AAA)

Superintendent of the Year - Dr. Casey Wardynski


 Chanda Davis, Science Teacher at Huntsville High School

Recipient of the Presidential Award of Excellence in Math and Science Teaching given by the National Science Foundation.  This award is given to one math and one science teacher for each state. Chanda won for Alabama as the Science Teacher.   She traveled to Washington D.C. in June to receive this prestigious award along with a montary gift of $10,000.  Congratulations Chanda!


DR. SYLVIA DEAN, TEACHER - JONES VALLEY ELEMENTARY SCHOOL

has achieved the high honor and recognition of

AIR FORCE ASSOCIATION -  STATE TEACHER OF THE YEAR


Donna Camp - Library Aide at HCMS - Alabama PTA Support Staff Member of the Year for 2012

Shannon Briggs - PE Teacher at HCMS - Huntsville PTA Middle School Teacher of the Year for 2012

Debi Edwards - Principal at HCMS - National Association for Secondary Schools Alabama Principal of the Year for 2012


Karen Rodriguez: Alabama Teacher of the Year for the American Association of Family and Consumer Sciences


1st Place, Alabama, FCCLA Culinary Arts, STAR Event:

  • Nicholas Hawkins, Huntsville High School
  • Haley Smith, Grissom High School
  • Karen Rodriguez, Huntsville Center for Technology, culinary instructor
  • Ashley Jones, Columbia High School
  • Jackie St Louis, Grissom High School, alternate

HOSA

Health Occupations Students of America (HOSA) held their State Leadership Conference February 7th and 8th in Montgomery at the Performing Arts Centre.    Students from New Century Technology High School placed in the following categories:

 

1st Place: 

  •    Health Education,   Neeki Karimi and Emily Perry

2nd Place: 

  •    Nutrition Knowledge, Ayooluwa Douglas
  •    CPR/First Aid,  Champagne Mitchell and Sabria White
  •    Forensic Medicine,  Erica Pride and Kasey Potter
  •    Biotechnology,  Ryan Panella
  •    Medical Math,  Phiwat Klomkaew

3rd Place: 

  •    Sports Medicine,   Tianna Love

Huntsville High School FBLA

The HHS Chapter received awards for their Annual Business Report, Outstanding State Chapter, Outstanding Chapter in District 6, and raising the 2nd most money for March of Dimes from a state chapter (we raised over $2,500 this year).

  •    Jack Hawkins - 1st place Client Services
  •    John Wachs and Casey Wermuth - 1st place Digital Video Production
  •    David Hughes and Brian Craig - 2nd place Digital Video Production
  •    Chase Rodgers and Emily Supthin - 2nd place Digital Design and Promotion
  •    Beth Byers - 2nd place Business Calculations
  •    Sydney and Taylor Larsen - 2nd place Business Presentation
  •    Peyton Cook - 2nd place Future Business Leader
  •    Tracy Kendall - 2nd place Job Interview
  •    Anderson Hamm - 3rd place Accounting I
  •    Samantha Blair - 3rd place Client Services

 


 2012 HHS National FBLA Winners:

  •      Sean Haskell
  •      David Hughes
  •      John Wachs
  •      Sydney Larsen
  •      Taylor Larsen

 


Grissom FBLA

Congratulations to the (Future Business Leader of America) students who competed in the Alabama State Leadership Conference and made it to the National Leadership Conference to be held in Anaheim, California, June 27-30, 2013.  

  •   Dawson Williams – Management Decision Making – 1st Place
  •   Daniela Archie – Management Decision Making – 1st Place
  •   Angela Cheng – Business Financial Plan – 1st Place
  •   Animesh Mahapatra – Business Calculations – 2nd Place

 Greenpower Team USA

Mike Evans and students in Drafting design/Rapid Prototyping program were selected as the U.S. representative to participate in the Greenpower race in West Sussex, U.K.


NASA Great Moonbuggy Race

HCT’s “Moon Rats” team placed 8th and 9th in the 2013 Great Moonbuggy Race out of over 100 international participants. The team also received the most improved engineering & performance award for their repair and performance on the second day of the event.


Alabama Career Ready Certificates:

Huntsville Center for Technology awarded the largest number of Alabama Career Ready Certificates for Alabama during the 2012-2013 school year.


NCCER Certifications:

Over 60 students enrolled in Welding and Construction programs at HCT earned NCCER certifications.


Microsoft IT Academies Grant:

Huntsville City Schools was awarded a grant to pilot Microsoft IT Academies at Huntsville High School and Lee High School. Academies at other system high schools will be added in 2013-2014

Over 30 students awarded Microsoft Certifications.


     

In accordance with the requirements of title II of the Americans with Disabilities Act of 1990 ("ADA"), the Huntsville City Board of Education will not discriminate against qualified individuals with disabilities on the basis of disability in its services, programs, or activities. For more information contact: Belinda.Williams@hsv-k12.org (256)428-6836.